Ostrzeżenia Pogodowe

Środa - 23.05.2018

Czyszczenie układów kominowych – miej czas na „zawsze bezpieczniej”

Witam serdecznie wszystkich mieszkańców Gminy Kobylanka.

Zaniedbane układy kominowe mogą doprowadzić do tragedii a właściciele domków jednorodzinnych każdego roku nie przestrzegają obowiązku przeglądu i czyszczenia kominów.

Częstotliwość czyszczenia kominów reguluje par. 34 rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów . Zgodnie z nim należy czyścić zarówno przewody wentylacyjne, jak i dymowe oraz spalinowe. 

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji  z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 74 poz. 836 z 1999 r.) w § 19 mówi, ze naprawę i konserwację przewodów  kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych można powierzyć wyłącznie osobom posiadającym świadectwa kwalifikacyjne określone w odrębnych przepisach. Osobami posiadającymi takie kwalifikacje opisane w podstawie programowej kształcenia zawodowego (Dz. U 226 poz. 1650 z 2006 r.) są kominiarze. Dlatego nie próbujmy sami naprawiać i modyfikować przewodów kominowych, lecz zlecajmy te usługi do wykonania odpowiednim fachowcom.  

Najczęściej, bo cztery razy w roku, powinno się to robić w domach opalanych węglem, drewnem lub innym paliwem stałym. Rzadziej, bo dwa razy w roku, czyści się te przewody w domach opalanych gazem, olejem lub innym paliwem ciekłym. Ważnym też elementem jest przygotowanie i sprawdzenie urządzeń grzewczych. 

Za brak obowiązkowego przeglądu instalacji kominowej może ukarać mandatem w wysokości do 500 zł powiatowy inspektor nadzoru budowlanego lub kara pieniężna orzeczona przez sąd. Najcięższą karą jest jednak pożar na skutek zapalenia się sadzy czy zatrucie czadem. Może się tak zdarzyć że wskutek niedopełnienia obowiązku budynek może być odcięty od gazu ze względów bezpieczeństwa.

Ubezpieczenie domu to nie wszystko, jeśli nie przestrzegamy podstawowych wartości związanych bezpieczeństwem. W wielu przypadkach takie zaniedbanie oraz nieposiadanie odpowiedniej dokumentacji skutkuje tym że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.

Warto też wspomnieć że gospodarz każdego domu powinien zadbać o zakup czujników dymu oraz dwutlenku węgla - zwanego też czadem.

Tak nie wiele trzeba by „żyć bezpieczniej”.
 
Ze Strażackim pozdrowieniem
Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Kobylance

Kalendarz wydarzeń

Maj 2018
M T W T F S S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31