Ostrzeżenia Pogodowe

Niedziela - 24.06.2018

FORUM EKONOMICZNE W KRYNICY 2017 - Gmina Kobylanka w gronie najlepszych rankingu „Gospodarny Samorząd”

Miło nam poinformować, że Gmina Kobylanka zakwalifikowała się do grona 6 najlepszych gmin wiejskich w kraju w pierwszym rankingu „Gospodarny Samorząd” co widać na pierwszym zdjęciu. Patronem rankingu był marszałek senatu. Spośród wyróżnionych, miano najlepszej gminy wiejskiej otrzymało Mielno. Gratulujemy wszystkim to nasz wspólny sukces. Spośród gmin w Polsce 700 zostało poddanych dalszemu badaniu.

Na Forum Ekonomicznym w Krynicy Gminę Kobylanka reprezentował Wójt - Mirosław Przysiwek oraz Skarbnik - Daniel Urbańczyk.


Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy ogłoszono laureatów pierwszej edycji rankingu „Gospodarny Samorząd".

Ranking „Gospodarny Samorząd" jest organizowany przez krynickie Forum Ekonomiczne oraz przez Centrum Gospodarcze im. Mikołaja Kopernika, kierowane przez Pawła Jabłońskiego, byłego zastępcę redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej" i wieloletniego szefa działu ekonomicznego tej gazety.


Konkurs ma nagradzać tych samorządowców, którzy „odnieśli największe sukcesy wstymulowaniu rozwoju gospodarczego swoich małych ojczyzn". W środę podczas uroczystej gali w Krynicy rozstrzygnięto jego pierwszą edycję.


"W naszym rankingu uwzględniamy wiele czynników" - mówił Paweł Jabłoński, szef Centrum Gospodarczego im. M. Kopernika. "Generalnie rzecz ujmując, jest to ocena rozwoju gospodarczego gmin oraz ich zdolności do utrzymania zdrowego budżetu. Pod uwagę braliśmy dane za ostatnie trzy lata. W pierwszej kolejności uwzględniając stan budżetu, a następnie inne czynniki, np. wzrost dochodów. Laureatem Nagrody Specjalnej konkursu została Częstochowa. Zdobywając to wyróżnienie m.in. za niskie podatki lokalne oraz za to, że „doskonale radzi sobie z sięganiem po fundusze unijne i z inwestycjami infrastrukturalnymi"


W kategorii „Miasta na prawach powiatu" zwyciężył Gdańsk (jego przedstawiciel nie pojawił się na gali, by odebrać nagrodę). Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich pierwsze miejsce zajęła Stalowa Wola, m.in. za bardzo duży wzrost dochodów. Zaś w kategorii gmin wiejskich po zwycięski laur sięgnęła gmina Przasnysz, której dochody zwiększyły się w latach 2014-2016 o 35 proc.


Częścią organizowanego przez Forum Ekonomiczne i Centrum Gospodarcze im. M. Kopernika rankingu są wyróżnienia o nazwie „Obywatelski Samorząd" (w tym przypadku także bierze się pod uwagę wiele kryteriów, m.in. wielkość budżetu partycypacyjnegoi komunikację z mieszkańcami).


Jury konkursowe przyznało je w trzech kategoriach: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. W tegorocznej pierwszej edycji otrzymały je Katowice, Karpacz oraz gmina Mielno.

Nagrody wręczali laureatom m.in. wicepremier Piotr Gliński, minister rodziny - Elżbieta Rafalska, a także wiceminister rozwoju - Jerzy Kwieciński. Przewodniczącym kapituły konkursowej był Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, a w jej skład wchodzili eksperci, m.in. Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.


Źródło: http://samorzad.pap.pl/depesze/temat_dnia/177082/Gospodarne-samorzady

Kalendarz wydarzeń

Czerwiec 2018
M T W T F S S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30