Ostrzeżenia Pogodowe

Niedziela - 19.05.2019

Spotkanie z więźniem obozu Gemeinschaftslager Belkow

W ubiegłym tygodniu (11 bm.) na warszawskiej Ochocie doszło do długo oczekiwanego spotkania przedstawiciela Urzędu Gminy Kobylanka oraz projektu Strefa Miedwie z Panią Wiesławą Gołębiowską (z domu Wierzbołowicz), która do obozu pracy w Bielkowie trafiła ze swoją mamą po Powstaniu Warszawskim (mając 18 lat). 


W trakcie ponad godzinnej rozmowy, która została uwieczniona na filmie, Pani Wiesława opowiedziała m. in. o tym, jak trafiła do obozu, jakie były w nim warunki, czym zajmowała się w obozie oraz jakich narodowości przedstawiciele byli w nim więzieni. Finałem spotkania było przekazanie Strefie Miedwie przez Panią Gołębiowską pamiątek obozowych: arbeitskart wydanych przez Prezydium Policji w Szczecinie (Pani Wiesławy i jej mamy), przepustki do chronionej strefy torpedowni (warto zwrócić uwagę m. in. na wysoki numer ausweisu - 545), kopertę po liście od sympatii Pani Wiesławy oraz liter P noszonych przez pracowników przymusowych na ubraniach w bielkowskim obozie.


Przedstawiciel Urzędu Gminy w Kobylance i projektu Strefa Miedwie wręczył Pani Wiesławie statuetkę Wieniec Zgody (z inskrypcją - "Z wyrazami szacunku i podziękowaniami za spotkanie oraz przekazanie pamiątek z obozu pracy w Bielkowie (Gemeinschaftslager Belkow) - w imieniu mieszkańców gminy Kobylanka i uczestników Projektu Strefa Miedwie - wójt Julita Pilecka), bukiet kwiatów i słodycze.
Film nagrany w trakcie spotkania zaprezentujemy w przyszłym tygodniu.

Więcej o działaniach Gminy Kobylanka i projektu Strefa Miedwie zmierzających do upamiętnienia jeńców wojennych i pracowników przymusowych z obozu Gemeinschaftslager Belkow można przeczytać na profilu:


https://www.facebook.com/strefamiedwie/


Galeria zdjęć

Kalendarz wydarzeń

Maj 2019
M T W T F S S
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31