Ostrzeżenia Pogodowe

Poniedziałek - 18.02.2019

„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Kobylance 04.03.2018 r. - relacja

4 marca 2018 r. w Kobylance odbyło się wydarzenie o nazwie „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, którego głównym celem było oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski. 


Bieg zorganizowali: organizator ogólnopolski - Fundacja Wolność i Demokracja oraz organizatorzy lokalni – Urząd Gminy w Kobylance, Gminny Zespół Sportowy „ZNICZ” Niedźwiedź i Centrum Kultury i Rekreacji w Kobylance. Bieg wystartował w całej Polsce w 333 miejscowościach oraz 8 miastach za granicą i w 7 misjach wojskowych w Bośni, Kosowie, Kuwejcie, na Łotwie, w Rumuni oraz w Afganistanie i Iraku. W biegu wzięło udział ok. 70 tysięcy biegaczy, a Patronat Narodowy objął Prezydent RP Andrzej Duda.


Bieg w Kobylance, rozpoczął się tradycyjnie odśpiewaniem przez zgromadzonych hymnu narodowego oraz przywitaniem zaproszonych gości i uczestników biegu przez Wójta Gminy Kobylanka Mirosława Przysiwka. Pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Pawła Żurawińskiego zmówiono modlitwę za Żołnierzy Wyklętych oraz został odczytany list Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników biegu. Przed startem zrobiono pamiątkowe zdjęcie, po którym o godz. 10:00 na trasę biegu w Kobylance wystartowało ok. 160 uczestników. Każdy zawodnik był zwycięzcą i na mecie otrzymał pamiątkowy medal, a przy ognisku czekała na wszystkich gorąca grochówka i kiełbasa z ogniska. W trakcie całej imprezy można było zapoznać się ze sprzętem wojskowym ze 102 Batalionu Ochrony z Bielkowa, chętni mogli odbyć krótką przejażdżkę pojazdem opancerzonym BRDM-em, a na stoisku promocyjnym WKU Stargard można było zapoznać się z ofertą dla kandydatów na żołnierzy. Po zmaganiach sportowych odbyło się losowanie nagród dla uczestników biegu, które ufundowane zostały przez UG Kobylanka, WKU Stargard oraz Starostwo Powiatowe. Został także rozstrzygnięty konkurs plastyczny z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kobylance, laureaci zostali wyłonieni w trzech kategoriach:


,, Żołnierze Wyklęci w oczach dziecka’’

 

I miejsce- Pola Wolniewicz ( Przedszkole Niepubliczne ,, Nutka’’ )

II miejsce – Mateusz Łapiński ( Przedszkole Niepubliczne ,, Nutka’’ )

III miejsce- Jan Czeronko ( Przedszkole Niepubliczne ,, Nutka’’ )


,, Portret Żołnierza Wyklętego ”

 

I miejsce- Lena Czajka Rożek- (Szkoła Podstawowa w Kunowie)

II miejsce- Tymoteusz Cieplucha ( Szkoła Podstawowa w Reptowie)

III miejsce- Hanna Krzemińska ( Szkoła Podstawowa w Kunowie)


,, Odznaka Żołnierza Wyklętego”

 

I miejsce - Anastazja Dawid ( Szkoła Podstawowa w Kunowie)

II miejsce- Hanna Kuwik ( Szkoła Podstawowa w Kobylance )

III miejsce - Radosław Łobodziński ( Szkoła Podstawowa w Kunowie)


 

Organizatorzy wyróżnili także pracę Filipa Sobczyńskiego ze Szkoły Podstawowej w Kunowie.

 

Grupa rekonstrukcyjna zorganizowana przez pana Grzegorza Kuklewskiego BA64 Team i GRH Nałęcz o godz. 12:00 zaprezentowała rekonstrukcję bitwy, którą 24 maja 1945 r. żołnierze AK-DSZ stoczyli z komunistycznymi oprawcami z NKWD, KBW, UB i MO w Lesie Stockim koło Końskowoli.

 

Organizatorzy lokalni: Urząd Gminy Kobylanka, Gminny Zespół Sportowy „ZNICZ” Niedźwiedź i Centrum Kultury i Rekreacji w Kobylance oraz organizator krajowy Fundacja Wolność i Demokracja dziękują wszystkim uczestnikom oraz zaproszonym gościom za udział i wspólne uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Dziękujemy także wszystkim, którzy wsparli nasz bieg, w szczególności:

· Brygadzie Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny -Wschód ze Stargardu i 102 Batalionowi Ochrony z Bielkowa za udział żołnierzy oraz udostępnienie sprzętu i wyposażenia żołnierzy do pokazów,

· Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Stargardzie za ufundowanie nagród dla uczestników biegu oraz wystawienie stoiska promocyjnego,

· Powiatowi Stargardzkiemu za ufundowanie nagród dla uczestników biegu.

  


Do zobaczenia na następnym biegu „Tropem Wilczym. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych” już za rok, a w listopadzie zapraszamy wszystkich do udziału w „III Biegu Niepodległości w Niedźwiedziu”.

 

Kalendarz wydarzeń

Luty 2019
M T W T F S S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28