Ostrzeżenia Pogodowe

Sobota - 15.12.2018

Wykłady Anny Rastawickiej i prof.Jerzego Roberta Nowaka - relacja

W miniony weekend Centrum Kultury i Rekreacji gościło dwie znakomite osobistości. Jedną z nich była pani Anna Rastawicka , która w sobotę ,29 września ,poprowadziła wykład zatytułowany „Prymas Tysiąclecia Kardynała Stefan Wyszyński w drodze do świętości”. Pani Anna Rastawicka to propagatorka nauczania Prymasa Tysiąclecia . Przez lata należała do ścisłego grona osób z najbliższego otoczenia kardynała. Jej wykład był poświęcony życiu i pracy Prymasa Tysiąclecia. W swojej opowieści wielokrotnie wspominała o duchowym dziedzictwie, jakie po sobie pozostawił kardynał. Jako jedyny ,żyjący świadek , cały czas stara się utrwalać, nauczać oraz dąży do zachowania pamięci o kard. Wyszyńskim. W drugiej części spotkania swój wykład poprowadził prof. Jerzy Robert Nowak , wybitny historyk , naukowiec i publicysta. Pan Profesor przedstawił sylwetkę kardynała w kontekście historycznym. W swej wypowiedzi podkreślał, że idea służby Polsce i narodowi , której wierny był prymas Wyszyński, zdecydowanie ukształtowała postawę patriotyczną wielu rodaków i podtrzymywała na duchu w latach komunistycznych. Na zakończenie wójt Gminy Kobylanka wręczył zaproszonym gościom pamiątkowe statuetki Lipy , jako symbol Kobylanki, w podziękowaniu za przybycie i chęć goszczenia w naszej gminie.


Drugi dzień wykładów poświęcony był „Stosunkom polsko – żydowskim na przestrzeni dziejów polskiej państwowości „ Wykład prowadził pan prof. Jerzy Robert Nowak. Naukowiec w swym referacie przedstawił trudną historię relacji Polaków i Żydów od najwcześniejszych czasów polskiej narodowości po dzień dzisiejszy. Pan Profesor w swych wypowiedziach wielokrotnie powoływał się na różne wydarzenia z naszej historii , które miały wpływ na nasze wspólne relacje. Po zakończonym wykładzie odbyła się żywa dyskusja , w której uczestniczyli słuchacze i oczywiście prof. Jerzy Robert Nowak.


Wykłady zgromadziły zainteresowanych ,którym dziękujemy za liczne przybycie. Żywimy nadzieję ,że to nie ostatnia seria prelekcji w naszej gminie i niebawem będziemy mogli Państwu zaproponować kolejną dawkę kulturalno – historycznych wydarzeń.

 

K.J.Galeria zdjęć - link

Kalendarz wydarzeń

Grudzień 2018
M T W T F S S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31