Ostrzeżenia Pogodowe

Sobota - 15.12.2018

Kościół w Kunowie

Pokaż na mapie
Pośrodku wsi Kunowo wznosi się późnogotycki kościół pw. MP Królowej Polski. Zbudowany został z kamienia polnego i cegły w XV wieku, z wieżą dostawioną w 1582 roku.  Wewnątrz świątyni znajdują się cenne przedmioty barokowe:
  • ołtarz z wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego zdobiony ornamentami roślinnymi,
  • ambona z baldachimem z 1714 roku pokryta malowidłami, przedstawiającymi postacie biblijne oraz sceny z życia Chrystusa,
  • sakramentarium z kutą kratą i dębowymi drzwiczkami, na których znajduje się niezwykły, malowany temperą, późnogotycki obraz Chrystusa Boleściwego.
Emporę chórową i strop świątyni zdobią sztukaterie. W posadzce prezbiterium wmurowane są trzy płyty nagrobne. Kościół i dawny cmentarz otacza mur kamienno – ceglany.
Z zabudowy murowanej do dziś przetrwały jedynie kościoły, choć i tego typu budowle w kilku przypadkach zniknęły z powierzchni ziemi. Między innymi zachował się kościół w Kunowie. W czasach średniowiecza kościoły tworzyły zwartą grupę mającą wiele cech wspólnych:
  • zbudowane były z jednakowego budulca, jakim był nieobrobiony kamień granitowy i cegła używana do budowy ościeży portali, okien, gzymsów, szczytów i górnych kondygnacji wież,
  • założone były na identycznych rzutach,
  • tworzyły je prostokątne nawy bez wyodrębnionych prezbiteriów z wieżami przy fasadach zachodnich,
  • szerokie wieże zakończone były blankami i zwieńczone smukłymi stożkowymi hełmami, elewacje dzieliły blendy i wąskie okienka ostrołukowe.   
Wszystkie opisane wyżej cechy charakterystyczne dla budownictwa późnogotyckiego określają czad powstania grupy świątyń na schyłek XV lub początek wieku XVI.

Kalendarz wydarzeń

Grudzień 2018
M T W T F S S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31