Ewakuacja ludności III stopnia

 

Od wtorku 5 września do czwartku 7 września 2023 r. na terenie Stargardu i gminy Kobylanka przeprowadzone zostały ćwiczenia ewakuacyjne pod kryptonimem INA-23.

 

Celem ćwiczeń obronnych było sprawdzenie procedur ewakuacji mieszkańców III stopnia.

 

7 września 2023 r. uczestnicy ćwiczenia kierowani byli do Szkoły Podstawowej nr 7 w Stargardzie, a stamtąd przewożeni autobusami MPK, pod eskortą policji i straży miejskiej, do wskazanych dla nich miejsc pobytu w Kobylance.

 

Gmina Kobylanka to jedna z gmin powiatu stargardzkiego, na terenie której, w sytuacji masowego zagrożenia i wojny, planowane jest rozmieszczenie ewakuowanej ludności z Miasta Stargard. Procesem ewakuacji w gminie kieruje gminny zespół.

Umiejscowienie Zespołu wyładowczego zostało zaplanowane przy Świetlicy wiejskiej w Morzyczynie. Zespół ten ma za zadanie zapewnić sprawne opuszczenie środków transportu przez ludność oraz niezwłoczne skierowanie jej do zespołu rozdzielczego.

 

Zespół rozdzielczy znajduje się  także na terenie Świetlicy w Morzyczynie. Przygotowany on jest zarówno do przyjęcia kolumn pieszych jak i osób przybyłych z Zespołu wyładowczego, a także osób przybyłych własnymi środkami transportu. Zespół rozdzielczy ma za zadanie zebrać odpowiednie odcinki karty ewakuacji oraz poinformować ludność o zasadach pobytu w nowym miejscu zakwaterowania. Karta ewakuacji  stanowi podstawę do otrzymania przysługujących świadczeń.

Ewakuowana ludność zobowiązana jest do zabrania żywności na okres 3 dni. W razie wprowadzenia systemu reglamentowania zaopatrzenia, administracja samorządowa wydawać będzie ewakuowanej ludności bony na podstawie kart ewakuacji.

Uznaje się, że ewakuacja jest zakończona, gdy cała ewakuowana ludność została zakwaterowana w planowanych rejonach rozmieszczenia.

Dla powodzenia ewakuacji bardzo istotne jest sprawne działanie wszystkich zaangażowanych służb ratowniczych. Dzięki przeprowadzaniu tego rodzaju ćwiczeń, zarówno osoby z jednostek zajmujących się bezpieczeństwem w danym regionie, jak i mieszkańcy biorący udział w takich ćwiczeniach, wiedzą, jak mają się zachować w takiej sytuacji.

W ćwiczeniach uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Stargardzie, Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie, Straży Miejskiej w Stargardzie, 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Stargardzie, stargardzkich szkół podstawowych nr 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, Starostwa Powiatowego w Stargardzie, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Stargardzie i Wód Miejskich w Stargardzie, Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP, Straży Gminnej w Kobylance, OSP z gminy Kobylanka, a także przedstawiciele gmin: Kobylanka, Ińsko, Chociwel, Stara Dąbrowa, Marianowo, Stargard oraz Dobrzany.