Jezioro Miedwie, jedno z największych w Polsce, jest najważniejszym atutem gminy Kobylanka. Może poszczycić się najczystszymi i najszerszymi plażamiśródlądowymi w województwie. Długość jego linii brzegowej liczy około 39 km. Działalność rekreacyjna skupia się głównie na północnym krańcu jeziora, gdzie brzegi są płaskie, osłonięte drzewostanem parkowym. Jego wspaniałą wizytówką jest amfiteatr w formie wyłaniającego się z wody żagla. To istny raj dla wędkarzy. Cudowne miejsce dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu, którzy znajdą tu moc atrakcji. W gminie Kobylanka istnieją doskonałe warunki do uprawiania kajakarstwa, nurkowania, żeglarstwa, windsurfingu oraz kitesurfingu. Przede wszystkim zachwyca tu przepiękny krajobraz oraz spokój i cisza na dużych przestrzeniach. Są to idealne warunki do Nordic Walkingu, przejażdżek konnych czy też wycieczek pieszych i rowerowych wokół jeziora.
Pod wieloma względami jest ono akwenem wyjątkowym. Jego powierzchnia wynosi 3 527 ha, a maksymalna głębokość 43,8 m. Tafla jeziora znajduje się na wysokości 14 m n.p.m. co oznacza, że dno jeziora jest najniżej położonym punktem w Polsce i znajduje się prawie 30 m poniżej poziomu morza. Imponująca jest również całkowita objętość wody jeziora Miedwie, która wynosi blisko 700 mln m³.

Do XIII wieku powierzchnia jeziora była jednak znacznie mniejsza od obecnej. Cystersi z Kołbacza podnieśli sztucznie poziom tafli wody o około 2 m za pomocą systemu tam na Płoni. Wody jeziora rozlały się szeroko na okoliczne tereny, a na uzyskanych w ten sposób płyciznach mnisi zakładali olbrzymie poldery z hodowlami ryb. Idąc zatem w wodzie od brzegu, przez długi czas jest płytko. Dopiero w pewnym momencie dno jakby się nagle obrywa na znaczną głębokość. To płytka woda i twarde dno stwarzają dobre warunki do plażowania i uprawiania sportów wodnych.
Akwen ma szczególne znaczenie nie tylko za względów krajobrazowych i turystycznych. Od 1976 roku stanowi źródło wody pitnej dla Szczecina, który odbiera jej codziennie około 100 tys. m³ .
Od strony zachodniej, aż do wsi Bielkowo, do jeziora przylega Puszcza Goleniowska. Część wschodnia ma brzegi strome lub bagniste porośnięte trzciną, mniej dostępne dla rekreacji: króluje tu liczne ptactwo wodne.