Wieś ta założona została w XVIII wieku na miejscu wykarczowanych lasów, w  ramach kolonizacji Pomorza. Jest to wieś ulicówka, położona na południe od linii kolejowej Reptowo – Szczecin – Zdunowo. Ze względu na atrakcyjne położeniew pobliżu łąk i lasów oraz bliskość Szczecina wieś przekształca się w miejscowość letniskową. W jej środku znajduje się niewielka kaplica oraz obelisk poświęcony ofiarom I wojny światowej, pochodzącym z tej miejscowości.
W XIX wieku czynne we wsi były dwa wiatraki i szkoła, a w XX wieku – zajazd. Aktualnie one nie istnieją, tak samo jak dwa małe cmentarze ewangelickie, które znajdowały się w centrum wsi i na jej zachodnim krańcu.
Do sołectwa Niedźwiedź należy leśniczówka Morawsko, która w dokumentach wymieniana już była w 1872 roku wraz z działającą tam karczmą. W pobliżu, po południowej stronie szosy Szczecin – Stargard, rośnie zespół starych buków – „9 misiów”, uznanych za zbiorowy pomnik przyrody. Według legendy, w tej okolicy została upolowana ostatnia niedźwiedzica i 9 misiów  żyjących w Puszczy Goleniowskiej. W pobliżu znajduje się opuszczona osada Oleszna. Na północny zachód od wsi usytuowana jest druga leśniczówka Gajęcki Ług, zbudowana w 1868 r., przy której w XIX wieku była smolarnia.