Gmina Kobylanka informuje, że w 2023 roku uzyskała pomoc finansową na zadanie p.n. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Kobylanka – 2023”, która pochodzi w 50% ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz w 50% ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie”.
Odpady komunalne z nieruchomości niezamieszkałych
UWAGA!!!
Urząd Gminy Kobylanka ponownie informuje, że:
Zgodnie z art. 6 ust 1 pkt. 2 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U z 2024r. poz. 399 t.j.) właściciele nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy (tj. sklepów, warsztatów, hoteli, instytucji, szkół i innych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą), wykonując obowiązek określony w art. 5 ust. 1 pkt 3b obowiązani są do posiadania umów na odbiór odpadów komunalnych zawartych z gminną jednostką organizacyjną lub przedsiębiorcą, który jest uprawniony do odbioru odpadów komunalnych oraz posiada wpis do Rejestru Działalności Regulowanej.
Aby wypełnić obowiązek określony w art. 6 ust. 1c ww. ustawy, postanowienia umowy muszą zapewnić odbiór wszystkich frakcji odpadów komunalnych oraz odpowiednią częstotliwość odbioru zgodnie z wymaganiami określonymi w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie oraz w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 4a ust. 1
Informujemy, że jeżeli Państwa obecna umowa nie spełnia ww. wymagań, to znaczy nie obejmuje wszystkich frakcji selektywnych, tj. co najmniej:
- papier,
- szkło,
- tworzywa sztuczne, odpady opakowaniowe wielomateriałowe i metale,
- bioodpady,
i/lub odbiór odpadów nie jest wykonywany z minimalną częstotliwością określoną w regulaminie, tj.:
- niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne – nie rzadziej niż raz na 2 tygodnie,
- frakcje selektywne – nie rzadziej niż raz w miesiącu,
prosimy o niezwłoczną zmianę umowy i dostosowanie jej do wymogów prawa.
W przypadku gdy nieruchomość posiada dwie części: przeznaczoną na części mieszkaniowe oraz przeznaczoną na działalność gospodarczą, właściciele nieruchomości powinni zawrzeć odrębną, dodatkową umowę na wywóz odpadów komunalnych niewytworzonych w gospodarstwie domowym. Właściciele nieruchomości mieszanych zobowiązani są wobec powyższego do: złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do Urzędu Gminy – na część zamieszkałą oraz do zawarcia indywidualnej umowy na część niezamieszkałą, na której prowadzona jest działalność gospodarcza. Zgodnie z art. 6 j ust. 4 a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2024 r., poz. 399 t.j.) dopuszcza się, w przypadku prowadzenia w części lokalu mieszkalnego obsługi biurowej działalności gospodarczej, uiszczanie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w ramach opłaty dotyczącej nieruchomości zamieszkałej.
Niedopuszczalnym jest mieszanie odpadów komunalnych z gospodarstwa domowego z odpadami komunalnymi z działalności gospodarczej.
OGŁOSZENIE – azbest
Wójt Gminy Kobylanka ogłasza nabór wniosków dotyczących zamiaru przekazania do utylizacji wyrobów zawierających azbest. Program będzie realizowany
w przypadku gdy gmina otrzyma dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Zgłoszenia mogą składać osoby fizyczne posiadające tytuł prawny do nieruchomości. W ramach zadania planuje się pokryć w całości koszty związane z odbiorem, transportem i przekazaniem do utylizacji azbestu.
Formularz wniosku dostępny jest w Punkcie Obsługi Interesanta w Urzędzie Gminy w Kobylance oraz na stronie internetowej https://kobylanka.pl/gospodarka-odpadami/druki-do-pobrania/
Wnioski można składać w Urzędzie Gminy w Kobylance ul. Szkolna 12.
Wszelkie informacje i wyjaśnienia związane z usuwaniem azbestu z terenu Gminy Kobylanka można uzyskać pod nr tel.: 91 578 85 29.
SZANOWNI MIESZKAŃCY !!!
Informujemy, że od 1 czerwca 2023 r. bioodpady stanowiące części roślin pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych przyjmowane będą odpłatnie w Gminnym Punkcie Zbiórki Odpadów w Morzyczynie. Opłata wynosi 1,00 zł/kg.
Uwaga: Bioodpady, które są zapakowane w worki, należy po zważeniu wysypać do kontenera. Gałęzie należy pociąć na mniejsze części.
Przypominamy, że do korzystania z GPZO w Morzyczynie niezbędna jest plastikowa karta identyfikacyjna z indywidualnym numerem ODP/……/F.
Podstawa prawna:
Uchwała Nr LVI/327/22 Rady Gminy Kobylanka z dnia 24 listopada 2022 r. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2022 r., poz. 5484) zmieniona Uchwałą Nr LXI/367/23 Rady Gminy Kobylanka z dnia 27 kwietnia 2023 r. (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2023 r., poz. 2898).
Uchwała Nr LVI/329/22 Rady Gminy Kobylanka z dnia 24 listopada 2022 r. w sprawie określenia rodzajów dodatkowych usług świadczonych przez Gminę Kobylanka w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, sposobu ich świadczenia oraz wysokości cen za te usługi (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2022 r., poz. 5488) zmieniona Uchwałą Nr LXI/368/23 Rady Gminy Kobylanka z dnia 27 kwietnia 2023 r. (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2023 r., poz. 2900).
Godziny otwarcia GPZO Morzyczyn:
Wtorek: 6.00 -11.00
Czwartek: 14.00 – 20.00
Sobota: 8.00 – 15.00
SZANOWNI MIESZKAŃCY !!!
Zgodnie z zapisami Uchwały Nr LVI/327/22 Rady Gminy Kobylanka z dnia 24 listopada 2022 r. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2022 r., poz. 5484) zmienionej Uchwałą Nr LXI/367/23 Rady Gminy Kobylanka z dnia 27 kwietnia 2023 r. (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego
z 2023 r., poz. 2898), liczba brązowych worków wydawanych w roku kalendarzowym w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkałych zwiększona została do 36 sztuk.
W związku z powyższymi zmianami informujemy, że w Urzędzie Gminy w Kobylance właściciele nieruchomości zamieszkałych mogą pobrać 12 dodatkowych brązowych worków na bioodpady. Worki wydawane będą po okazaniu karty identyfikacyjnej (plastikowa karta uprawniająca do korzystania z GPZO w Morzyczynie).
Odbiór ww. worków odbywał się będzie za pisemnym potwierdzeniem.
UWAGA: brązowe worki wydawane będą WYŁĄCZNIE po okazaniu karty identyfikacyjnej.
Opisane powyżej zmiany nie dotyczą nieruchomości o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym.
Godziny pracy urzędu:
Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek-piątek: 7.15. – 15.15
Zgłoszenie do ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków
Wójt Gminy Kobylanka informuje, iż zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 888 z późn. zm.) gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków.
W związku z powyższym Wójt Gminy Kobylanka zwraca się z prośbą, aby każdy właściciel/użytkownik nieruchomości wyposażonej w zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków mieszkający na terenie Gminy Kobylanka, który do tej pory nie dokonał zgłoszenia lub zmianie uległy dane w poprzednim zgłoszeniu wypełnił druk – „Zgłoszenie do gminnej ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków”.
Wypełniony przez Państwa druk zgłoszenia pozwoli na uaktualnienie wymaganej przepisami prawa ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków.
Druk zgłoszenia dostępny jest w Urzędzie Gminy Kobylanka przy ul. Szkolnej 12 oraz na stronie internetowej www.kobylanka.pl /gospodarka odpadami/druki do pobrania.
Zgłoszenie lub uaktualnione zgłoszenie należy przekazać lub wysłać pocztą do Urzędu Gminy Kobylanka w terminie do 15 czerwca 2022r.
Przypominamy również, że zgodnie z przepisami ww. ustawy, właściciele nieruchomości są obowiązani do przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, a na terenach, gdzie nie ma sieci kanalizacyjnej – do wyposażenia nieruchomości w szczelny zbiornik bezodpływowy (szambo) lub w przydomową oczyszczalnię ścieków.
W przypadku nowo powstałych budynków, które podłączone są do zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków, zgłoszenie należy złożyć niezwłocznie po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych, są obowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych – przez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi.
Wykaz podmiotów prowadzących działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych umieszczona jest na stronie internetowej www.kobylanka.pl w zakładce gospodarka odpadami.
Uwaga!
W przypadku braku zgłoszenia nieruchomości do gminnej ewidencji zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków zostanie ona skontrolowana w zakresie sposobu postępowania z powstającymi na jej terenie nieczystościami ciekłymi.
Zapisy Uchwały Nr XXXVIII/235/21 Rady Gminy Kobylanka z dnia 28 października 2021 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kobylanka
- 22. Właściciel nieruchomości niemający możliwości włączenia się do systemu kanalizacji sanitarnej, zapewnia utrzymanie czystości i porządku przez zbudowanie i dostosowanie wielości zbiornika bezodpływowego do liczby osób stale lub czasowo przebywających na terenie nieruchomości, przyjmując zużycie wody w gospodarstwach domowych według wskazań zalegalizowanego wodomierza lub w przypadku jego braku, jako równe 3m3 na osobę na jeden miesiąc.
- 23. Opróżnianie zbiorników bezodpływowych i oczyszczalni przydomowych odbywa się na podstawie zamówienia właściciela nieruchomości złożonego do uprawnionego przedsiębiorcy, z którym podpisał umowę.
- 24. Opróżnienie nieczystości ciekłych musi odbywać się w sposób systematyczny, niedopuszczający do przepełnienia się urządzeń, z częstotliwością wynikającą z ilości zużytej wody i pojemności zbiornika bezodpływowego.
- 25. W przypadku osadów ściekowych z przydomowych oczyszczalni, częstotliwość opróżniania wynika z instrukcji eksploatacji producenta urządzenia.