Programy edukacyjne
Kącik edukacyjny
W czasie sezonu kąpielowego na plaży nad jeziorem Miedwie w Zieleniewie prowadzona jest bezpłatna nauka udzielania pierwszej pomocy. „Kącik edukacyjny” jest wspólną inicjatywą oddziału powiatowego WOPR w Stargardzie, Gminy Kobylanka, oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stargardzie.
Trudno przewidzieć, kiedy znajdziemy się w sytuacji, gdy od naszej pomocy będzie zależało czyjeś życie. Dobrze jest wtedy wiedzieć, jak należy się zachować i co zrobić. Nie jest przecież tajemnicą, że dla osoby, która uległa wypadkowi najcenniejsze są pierwsze minuty po nieszczęśliwym zdarzeniu. Dlatego przez całe wakacje nad jeziorem Miedwie prowadzone są szkolenia dla dzieci i młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Warsztaty są skierowane do młodych ludzi dlatego, że to właśnie im najczęściej nie brakuje odwagi, aby podjąć się ratowania czyjegoś zdrowia lub życia. Aby robić to umiejętnie muszą jednak posiadać odpowiednią wiedzę. W tym projekcie chodzi o to, żeby dzieci i młodzież dowiedzieli się np. kiedy można wchodzić do akwenu, a kiedy nie. Zawsze zaczynamy od zabawy. W ten sposób zachęcamy do udziału w edukacji . Każdy uczestnik kursu odwiedza tzw. „kącik edukacyjny”.
Tam można się dowiedzieć na czym polegają podstawowe zabiegi resuscytacyjne, czyli uciskanie klatki piersiowej, oddechy ratownicze, pozycja boczna bezpieczna i automatyczna defibrylacja zewnętrzna.
Teren, na którym odbywają się szkolenia nie jest przypadkowy. Miedwie to piąte co do wielkości jezioro w Polsce. W okresie letnim może tam dochodzić do wielu sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu osób w różnym wieku.
Europejska sieć jezior nizinnych
Do zbudowania europejskiego projektu „Europejska sieć jezior nizinnych” województwo zachodniopomorskie zostało zaproszone w 2006r przez partnerski Departament Loary Atlantyckiej. Zaproszenie takie otrzymali również Węgrzy, Szwedzi i Hiszpanie.
Priorytetowe osie projektu obejmują funkcje jeziora związane z:
- – wartościami środowiskowymi i przyrodniczo – krajobrazowymi,
- – głównym zbiornikiem wody pitnej dla aglomeracji szczecińskiej,
- – możliwością rozwoju turystyki /rekreacją.
Partnerzy międzynarodowi organizują corocznie wizyty studyjne nad jednym ze swoich jezior. W maju 2009 roku odbyła się wizyta również w naszej gminie. Podczas spotkania rozmawiano o możliwościach rozwoju obszarów położonych nad jeziorem Miedwie.
W kwietniu 2010 roku z wizytą roboczą przebywali w Województwie Zachodniopomorskim przedstawiciele Atlantic Television .
Celem wizyty było przygotowanie reportażu filmowego, który powstał w kwietniu 2011 roku i przedstawiał tematykę Jeziora Miedwie w międzynarodowym projekcie Europejska Sieć Jezior Nizinnych, do której należą również jeziora Tisza na Węgrzech, Albufera w Hiszpanii i Grand Lieu we Francji (Loara Atlantycka).
Film dotyczył walorów krajobrazowych, gospodarczych (rybactwo), turystycznych oraz kulturalnych naszego jeziora.
Dla naszej gminy udział w projekcje stwarza ogromne szanse rozwoju turystyki i rekreacji.