Miło nam poinformować, że Kąpielisko Śródlądowe w Zieleniewie nad jeziorem Miedwie podobnie jak w latach poprzednich zostało wyróżnione Błękitną Flagą na sezon 2023.

Błękitna Flaga jest najbardziej rozpoznawalnym na świecie certyfikatem ekologicznym dedykowanym kąpieliskom i marinom.

Podczas tegorocznych obrad Międzynarodowego Jury w Kopenhadze Błękitne Flagi zostały przyznane dla 4664 kąpielisk, marin oraz łodzi turystycznych z 46 krajów. W Polsce przyznano łącznie 33 wyróżnienia, w tym 28 dla kąpielisk oraz 5 dla marin.

 

 

 


 

 

Błękitna Flaga (Blue Flag) jest to międzynarodowy program stworzony przez, pozarządową Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education – FEE) w 1985 r. z siedzibą w Danii, zrzeszającej narodowe organizacje, pełniące funkcję koordynatorów programu. Więcej informacji na temat fundacji można znaleźć na stronie www.fee-international.org/en

Celem programu jest promocja ochrony środowiska w miejscowościach nadmorskich, kąpieliskach i przystaniach jachtowych. Program Blue Flag ma na celu promocję zrównoważonego rozwoju w obszarze plaż i kąpielisk, marin oraz indywidualnych łodzi.
W ciągu ostatnich lat program Blue Flag stał się certyfikatem rozpoznawanym oraz respektowanym na arenie międzynarodowej.

Wyróżnienie certyfikatem Błękitnej Flagi jest przyznawane kąpieliskom i marinom, działającym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, które spełniają najwyższe kryteria w zakresie:

  • Jakości wody.
  • Działań na rzecz edukacji ekologicznej.
  • Zarządzania ekologicznego.
  • Bezpieczeństwa oraz jakości prowadzonych usług.

Dzięki ujednoliconym kryteriom możliwe jest osiągnięcie wspólnego celu, jakim jest ochrona środowiska oraz dbanie o odpowiedzialny rozwój wspólnych obszarów.

Dodatkowo tworzona jest międzynarodowa baza podmiotów posiadających certyfikat Blue Flag, w celu umożliwienia szybkiego wyszukiwania bezpiecznych i pewnych miejsc, które warto odwiedzić. Ze względu na fakt, iż obiekty posiadające certyfikat Blue Flag zmotywowane są do osiągnięcia najwyższej jakości usług jak i standardów jakości wody, aby zapewnić jak najlepsze warunki pobytu przyjeżdżającym turystom oraz warunki życia lokalnej społeczności.